Interventie Lia (Hamstring)

Oase si articulatii

Postata de Ioanam05 cu 8 ani in urma.

Buna seara.In urma interventiei de reconstructie de LIA prin metoda Hamstring nu am avut tub de dren in genunchi.Este vreo probelema? La cat timp se schimba pansamentele? Cand pot incepe recuperarea medicala?

Raspunsuri (1)

Dr. Mihai Gavrila

acum 8 ani

Buna ziua,
De obicei se pune un tub de drenaj in genunchi pentru 24-48 de ore. Probabil medicul dumneavoastra a considerat ca nu este necesar. Pentru aceasta trebuie sa-l intrebati pe el.
Pansamentul se schimba de 2 zile, iar firele se scot in functie de caz la 10-14 zile.
Recuperarea incepe practic imediat ce a trecut anestezia. Banuiesc ca aveti genunchiul imobilizat intr-o orteza mobila. Rolul ei este de a permite controlat si gradual reluarea flexiei.
daca doriti un serviciu de recuperare va pot indruma, dar pentru aceasta ar trebui sa luati legatura cu mine.
Cu stima,
Dr. Mihai Gavrila chirurg umar si cot