Interpretare?

Oase si articulatii

Postata de Adriana cu 2 ani in urma.

Bună ziua, in urma unei radiografii mi-a iesit ca rezultat urmatoarele: rectitudinea coloanei lombare, osteofite anterioare, pensare posterioară L5-S1, va rog frumos o interpretare daca se poate. Multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Buna seara,
Textul trimis nu poate fi "interpretat".
Radiografia este rarissim relevanta in afectiunile coloanei lombare (mai ales in traumatisme importante).
In orice caz, o radiografie a coloanei este relevanta doar ca imagine nemijlocita, in timpul examinarii clinice la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului