Interpretare rmn genunchi?

Oase si articulatii

Postata de Cerbu Flavia cu 2 ani in urma.

Menisc medial in hiposemnal omogen cu traiect liniar orizontal cu semnal intermediar T1 hiper T2 SI PD .Menisc lateral cu inaltime usor redusa in hipersemnal in banda verticala .LIA ,LIP ligamente corelate normale ca grosime ,cu semnal neomogen interimar T2 SI PD.uSIARA REDUCERE A INALTIMI SPATIULUI ARTICULAR.
cORTICALA OSOASA CU CONTUR REGULAT .Acumulare lichidiana in cantitate mica in bursa retropatelara si recesiuni patelare lateral si medial

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Buna seara,
Nu putem interpreta un text.
Pentru fi relevant diagnostic si terapeutic, RMN trebuie analizat ca imagine directa, in timpul examinarii clinice la specialistul in artroscopia genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului