Interpretare RMN genunchi stang

Oase si articulatii

Postata de stelianac. cu 9 ani in urma.

Buna ziua. As dori daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu interpretarea unui RMN facut la genunchiul stang. De vreo cateva luni ,ma deranjeaza genunchiul, am facut o radiografie si totul a iesit normal. Medicul care m-a trimis la radiografie mi-a recomandat ulterior o artroscopie. Am mers la un alt medic pt. ca voiam sa evit artroscopia, acest medic m-a trimis la RMN, iar dupa ce a citit rezultatul mi-a zis ca exista o mica fisura la menisc dar se poate remedia in timp, nu necesita interventie chirurgicala.Tratament recomandat: XEFO Rapid si Deep Relief. Rezultat RMN: Examenul Irm nativ al articulatiei genunchiului stang pune in evidenta segmentele osoase cu dimensiuni normale, cartilaje articulare integre, normal dimensionate. La nivelul metafizei distale a femurului zona cu discret hipersemnal T2 dupa supresie lipidica SPIR. Ligamentele laterale si cele incrucisate precum si meniscul extern sunt normale.Cornul anterior al meniscului intern este hipotrofic si prezinta usor debord pretibial. Mai multe acumulari fluide cu hipersemnal caracteristic T2 la nivelul cavitatii articulare. V-am scris deoarece sunt putin dezorientata, nu stiu ce ar trebui sa fac pe mai departe, este nevoie de operatie, de artroscopie. Va multumesc tare mult.

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Decizia de a opera artroscopic in acest caz nu depinde de RMN, ci doar de examinarea clinica directa, practicata de catre specialistul in artroscopia genunchiului.
Rezultatul scris pe care-l citati nu are absolut nici o valoare in absenta imaginilor propriu zise si mai ales in absenta examinarii directe.
Prin urmare, solutia logica este sa mai consultati un specialist in artroscopia genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior