interpretare rmn entorsa glezna?

Oase si articulatii

Postata de mira cu o luna in urma.

Buna ziua. Am avut acum 2 luni o entorsa de glezna grad 2-3, imobilizare in orteza 3 saptamani, apoi recuperare medicala(kinetoterapie, hidrokinetoterapie).Am facut un RMN saptamana trecuta si concluziile sunt:edem osos persistent varf maleola fibulara,astragal si cuboid; leziuni ligamentare talo-fibulare(anterior si posterior); discreta bursita pre si retro articulara tibio-tarsiana; discreta tendinita in compartimentul medial al gleznei. Se amelioreaza in timp, sau trebuie sa mai fac tratament, recuperare,ceva...Mentionez ca am durere pe os( un fel de arsura, suportabila) in zona maleolei.Multumesc anticipat pentru orice fel de raspuns. Am programare la medicul ortoped care m-a tratat,dar abia peste 3 saptamani.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Interpretarea rezultatului RMN arata ca inca exista un edem osos (inflamatie) in zona lezata, semn ca procesul de vindecare nu este complet inca.

Leziunile ligamentare talo-fibulare (anterior si posterior) sugereaza ca ligamentele care unesc talusul (unul dintre oasele principale ale gleznei) cu osul fibular (osul lateral al piciorului) sunt inca afectate. De asemenea, ai o usoara bursita, ceea ce inseamna ca exista o inflamatie in bursele articulare (pungile mici umplute cu lichid care amortizeaza oasele), cat si usoara tendinita (inflamarea tendonului).

In general, recuperarea dupa o astfel de leziune este de durata, asa ca este normal sa mai simtiti durere chiar si la 2 luni de la accidentare. Durerea ar trebui sa se reduca treptat, pe masura ce vindecarea progreseaza.

Este bine ca aveti programare la medicul ortoped, acesta va va spune exact care este stadiul dumneavoastra de recuperare si va va recomanda tratament sau terapie suplimentara daca este necesar.

Daca doriti si opinia altui medic, alegeti unul potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/durerea-persistenta-dupa-fractura-sau-entorsa_19345
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-gleznei-si-piciorului/entorsa-de-glezna_1618

mira

acum o luna

Multumesc frumos pentru timpul acordat raspunsului. O zi buna, si sanatate!