Interpretare rezultat radiografie?

Oase si articulatii

Postata de mariusmarius cu 2 ani in urma.

Buna ziua, as dori sa-mi spuna si mie cineva daca sunt motive de ingrijorare cu privire la acest rezultat de radiografie, in urma unui diagnostic de bursita prepatelara la genunchiul drept. Am dobandit-o la locul de munca prin natura meseriei pe care o practic, prin indoituri excesive ale genunchilor in mod repetitiv.

Va multumesc frumos pt.ajutor.

Sanatate si o zi buna va doresc.

Rgf. genunchi drept (f+p)
Aspect normal radiografic al articulatiilor femuro-tibiala si femuro-patelara.
Bursa suprapatelara dreapta aparent libera.
Deformarea partilor moi prepatelare si opacitate de intensitate medie pe topografia bursei
prepatelare - obs. bursita prepatelara. Se recomanda ecografie genunchi drept.
Pe fata mediala a metafizei proximale a tibiei drepte se evidentiaza o excrescenta / proeminenta
osoasa sesila, cu baza larga de implantare, cu corticala si medulara ce se continua cu cele ale
osului de origine, cu contur net dar usor lobulat si dimensiuni de 14/7 mm, fara modificari in partile
moi vizibile radiografic - osteocondrom. Se recomanda evaluarea ecografica a grosimii cartilajului
hialin de acoperire si monitorizare radio-imagistica ac***a in vedere riscul de sarcomatizare.

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Buna seara,
Problema D-voastra este datorata unei agresiuni asupra genunchilor D-voastra.
Se rezolva, evident, doar prin evitarea acestei agresiuni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

mariusmarius

acum 2 ani

Buna ziua, va multumesc din suflet pt.raspunsul la intrebarea mea si da, voi urma sfatul d-voastra si voi evita de acum incolo aceste indoituri excesive ale genunchilor.

Sanatate si o zi frumoasa va doresc.