Interpretare radiografie bazin si coloana lombara

Oase si articulatii

Postata de Ivescu cu 7 ani in urma.

Buna ziua!
Am facut o radiografie de bazin si una de coloana lombara, concluziile fiind:

Rx coloana lombara:
Discreta scolioza lombara dextro-convexa; accentuarea lordozei lombare fiziologice; productiuni osoase marginale anterioare la nivelul L3 si L4.

Rx bazin:
Opacitate ovalara de intensitate calcara, net conturata, localizata in partile moi, adiacent trohanterului mare drept; capete femurale cu sfericitate pastrata; spatiile articulare coxo-femurale pastrate bilateral.

Va rog frumos sa imi spuneti ce poate insemna acea "opacitate ...", precum si "productiuni osoase ....".

Mentionez ca sunt femeie si am aproape 49 de ani.

Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 7 ani

Buna ziua!
Nu putem "interpreta" interpretarea.
Un raspuns precis necesita, evident, vizualizarea directa a imaginilor si coroborarea lor cu examinarea clinica directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Ivescu

acum 7 ani

Multumesc pentru raspuns. Numai bine!