Interpretare PMN

Oase si articulatii

Postata de VillyX cu 9 ani in urma.

Buna ziua! Am facut si eu un RMN deoarece aveam dureri de spate si de picior stanga, mai ajos am interpretarea unui doctor datr nu inteleg o iota.
Va rog daca puteti sa faceti o interpretare mai pe intelesul meu (mai pop**ar) sa inteleg si eu.
Va multumesc!

Varsta :29 ani

Examinare nr din 16.10.2014

Diagnostic de trimitere:
Medic care recomanda examinarea:

RM COLOANA LOMBARA:

Examenul RM al coloanei lombare evidentiaza usor edem osos vertebral L5,S1-usoara spondilita.
Reducerea lordozei lombare.
Fara reducerea inaltimii corpilor vertebrali.
Fara osteofite marginale lombare.
Fara rotatii in ax a coloanei.
Fara modificari degenerative articulare interapofizare lombare.
Degenerarea discurilor intervertebrale L4,L5.
Prolapsuri L3-L5 cu atingeri radiculare L3 , S1 dreapta, L4,L5 bilateral, compresiune S1 stanga in recesul lateral.
Fara modificari de semnal in structura conului terminal medular.
Fara formatiuni tumorale.

CONCLUZIE:
Prolapsuri L3-L5 cu atingeri radiculare L3 , S1 dreapta, L4,L5 bilateral, compresiune S1 stanga in recesul lateral.
Reducerea lordozei lombare.

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Examenul RMN are relevanta numai daca este studiat ca imagine directa, in timpul examinarii clinice, de catre neurochirurg.
Daca nu este studiat de catre neurochirurg, ramane o explorare inutila (nu reprezinta un scop in sine).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

VillyX

acum 9 ani

Pe mine ma intereseaza ca cineva sa imi spuna in termeni pe intelesul oricui ce scriie in interpretarea RMN-ului meu facuta de un doctor dupa ceea ce am postat mai sus deoarece cea ce e scris in termeni medicai de mai sus eu nu ii inteleg.
In ideea in care e cineva care ma poate lamurii cat de grava e situatia o sa iau decizia de a face o programare cu un neurochirurg.
Multumesc!

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna seara!
Va precizam explicat ca interpretarea scrisa a radiologului nu are o semnificatie diagnostica, clinica, terapeutica sau prognostica.
Utilitatea RMN-ului este legata strict de examinarea clinica, practicata de catre neurochirurg, care va studia nemijlocit imaginile si nu interpretarea radiologului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior