instabilitate rotuliana

Oase si articulatii

Postata de corina_raja cu 12 ani in urma.

Am fost diagnosticata cu instabilitate rotuliana. Momentan mi s-a pus sa incerc prin kinetoterapie/exercitii de recuperare si o orteza specifica.
Recomandati anumite vitamine, sau alte remedii?
A avut cineva o operatie de genul acesta? Am inteles ca recuperarea este foarte grea si lenta.
Multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Este indicat de purtat o orteza mobila de genunchi, de efectuat exercitii de intarire a muschiului cvadriceps (al coapsei).

corina_raja

acum 12 ani

Recomandati folosirea unei biciclete eliptice sau innotul pe langa exercitii, sau nu?
Va multumesc