injectii fraxiparine 0.4

Oase si articulatii

Postata de yuly0231 cu 9 ani in urma.

Buna ziua.
Acum 3 saptamani am am facut o entorsa si o posibila fisura/fracura de maleola
Am stat 3 saptamani cu piciorul in ghips/atela ghipsata si am facut in fiecare zi fraxiparine.acum mi-am scos ghipsul si initial mi s-au dat de facut 30 de injectii acum mai am 9 injectii de facut.
Mai trebuie sa fac injectile daca am scos ghipsul?

Raspunsuri (3)

Dr. Tarek Nazer

acum 9 ani

Buna ziua
Anticoagluante se fac pe perioada imobilizari , acuma suny cazuri unde sunt cu high risc unde se extinde perioada si dupa gips , asta decide numi nedicul care il a recomandat . O zi buna
dr Tarek nazer

yuly0231

acum 9 ani

Ok va multumesc.
Exista un risc de ceva daca le fac in continuare desi nu ar fi trebuit?

Nelu

acum un an

Buna,eu fac injecții cu clexane și după 31 de injecții (una pe zi/una pe stânga după una pe dreapta)a început după câteva ore după injecție să mă doară burta in zona in care mi-am dat injecția,și a apărut o mica pata roșie,durerea este ușor înțepătoare și este că un ticăit,doare o perioadă după care durerea dispare că apoi sa reapară după un timp relativ scurt,ar trebui sa îmi fac griji ?