Informatii coxartroza

Oase si articulatii

Postata de dorianenache cu 10 ani in urma.

Am tot citit pe net despre artroza pentru ca si mama mea are la soldul stg de cativa ani. A incercat tot felul de tratamente, care pana acum o perioada au dat rezultat, dar acum are dureri zi de zi si noaptea nu poate sa doarma. Nu poate sa mearga, este dependenta de mine si situatia este foarte grea. Are 74 de ani, 86 de kg. Am vazut si am citit ca la genunchi se fac injectii si pacientii se simt bine. Am citit ca dr. Andrei Ioan Bogdan are experienta pe asa ceva, dar oare face si la sold? A facut cineva la sold?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este recomandat sa consulte medicul ortoped pentru evaluare. Se pot face infiltratii si la nivelul soldului insa eficienta lor nu este suficient dovedita.

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Cea ma spectaculoasa si eficienta metoda de reducere a suferintei este scaderea ponderala majora. Nu ati precizat inaltimea, dar cred ca are 25-35 de kg in exces, ceea ce exercita o presiune enorma asupra unei articulatii deja distruse (coxartroza).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior