Inflamatie Post Entorsa

Oase si articulatii

Postata de Valentin U. cu 9 ani in urma.

Buna ziua, ma numesc Valentin U., am 17 ani si in urma cu aprox 3 saptamani am suferit o entorsa de gradul 1 la piciorul drept in timpul unui antrenament de baschet. Glezna s-a umflat instant, am aplicat gheata timp de 10 minute apoi am mers la un doctor. La radiografie nu a iesit nimic rupt. Tratamentul primit a fost 2 saptamani de repaus si in fiecare zi tinut gheata in jurul gleznei si aplicare de ALLE gel pe inflamatie de 3 ori/zi. Problema mea in momentul de fata este aceea ca inflamatia inca persista destul de tare dar glezna este aproape perfect mobila si pot merge normal. Ar trebui sa ma ingrijoreze acest fapt? Va persista permanent? Ce ar trebui sa fac?

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Tratamentul entorsei necesita, in total, 8-12 saptamani de repaus sportiv total.
Persistenta edemului poate fi legata de reluarea intempestiva a efortului sportiv, dar poate fi legata de existenta unei leziuni mai severe, catalogata drept "entorsa".
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior