Inflamatie dureroasa in spatele calcaiului?

Oase si articulatii

Postata de Marian Adascalitei cu un an in urma.

Buna ziua, am 58 de ani, 1,82/98, ma confrunt cu aceasta situatie de vreo 2 ani doar la un picior.
Durerea apare la mers si chiar dimineata la primii pasi.
Medicul ortoped nu a vazut vreo diferenta intre cele doua calcaie la ecografie.
Un sfat din partea dv mi -ar fi de ajutor.
Sanatate multa!

Raspunsuri (4)

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Buna seara,
La aceasta greutate, cu mare probabilitate va confruntati cu o tendinopatie insertionala calcaneana, care precede dezinsertia tendonului (catastrofa sociala).
Prin urmare, trebuie sa reduceti la minimum solicitarea mecanica a piciorului (stat in picioare, mers pe jos) pana cand renuntati la cele 20 kg in exces.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Marian Adascalitei

acum 10 luni

Buna ziua,
Legat de problema mea am citit ca statinele au o influenta asupra tendoanelor, iau Sortis de 20mg ptr hipecolesterolomie.
Ar trebui redus, bineinteles nu de la mine putereā€¦
Va multumesc mult, tot respectul!

Marian Adascalitei

acum un an

Multumesc mult!

Dr. Marius Uscatu

acum 10 luni

Nuuuuu
Nu statinele sunt problema, ci greutatea excesiva si efortul exagerat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului