inclestarea degetelor de la picioare

Oase si articulatii Spasticitate membrelor inferioare

Postata de nuconteaza12345 cu 9 ani in urma.

Patesc foarte des sa nu mai pot merge din cauza degetelor de la picioare. Mi se intampla sa mi se urce unul peste altul DE LA SINE si trebuie sa ii asez eu la loc si sa masez sa isi revina, alteori intepenesc si nu mai pot calca si nici daca masez degetele, nu isi revin. Imi puteti spune ce ar putea fi?

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Cu probabilitate de 99% este vorba despre o problema neurologica, cantrala (cerebrala) sau periferica.
Ce antecedente neurologice aveti?? Ce sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv aveti?? Aveti cumva monturi (hallux valgus) sau un pes cavus (picior scobit)????
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

nuconteaza12345

acum 9 ani

Am foarte mult stres pe cap,stau singura,divortul parintilor cat si nervii facuti de-a lungul timpului m-au adus in pragul depresiei,dar am reusit sa scap, am 16 ani, sex feminin, 53 kg si 173 cm, sunt eleva, nu am voie sa fac sport deoarece am trecut printr-o operatie de fractura de coccis posttraumatica si mi s-a inflamat si ortopedul mi-a interzis sportul, insa ma plimb destul de mult, in casa mereu fac treaba, deci nu pot spune ca stau degeaba mereu, insa inainte de operatie mai mergeam la alergare si faceam cateva exercitii in timpul liber, cat imi permitea spatele. Multumesc frumos pentru ajutor!

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Este foarte probabila o legatura intre episodul traumatic de la nivelul coloanei vertebrale si spasticitatea pe care o descrieti.
Trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior