inaltime

Oase si articulatii

Postata de elenafilimon45 cu 12 ani in urma.

Buna seara, am si eu o problema cu inaltimea. am 14 ani si am doar 153cm , parinti sunt destul de inalti, tata 185 mama 168-169 , nu stiu ce sa fac. beau mult lapte, sport as incerca dar langa mine nu sunt sedi. este normala inaltimea mea?mai am timp sa cresc..sunt fata. Multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

bineinteles ca mai aveti timp sa cresteti, in general la fete pana la 17-18 ani, dar exista multe exceptii pana la varste mai mari. daca sunteti ingrijorata si aveti si alte manifestari in afara de inaltime, puteti sa mergeti la un consult endocrinologic, unde vi se poate spune clar daca veti mai creste sau nu, sau daca aveti o afectiune endocrina.

va urez o zi buna

valentina

acum 9 ani

buna ziua am 15 ani si jumatate si am 155 inaltime si vreo 46 k as vrea sa stiu daca mai este posibil sa mai cresc in inaltime macar 10 cm.Marturisesc ca alimentatia mea este una lacto-ovo-vegetariana si nu consum nicu un fel de carne si nici peste.Credeti ca mai este posibil sa mai cresc in inaltime cu acest stil de viata. multumesc