In cazul unei fracturi metatarsian II este absolut necesar punerea in ghips?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator11563874067 cu 4 ani in urma.

In urma unor dureri la mers ( si numai la mers) pe parcursul mai multor zile, am fost la o consultatie la medic ul ortoped.
Diagnosticul pus in urma radiografiei: fractura de stres, inchisa, la metatarsian II, la piciorul drept.
Am fost intrebata daca merg mult pe jos!
Am fost pusa in ghips pentru 30de zile si mi s-a indicat sa fac 30 de injecti in abdomen de Frexiparin. Acum merg cu cadrul sau carje prin casa. Era necesar pentru o asemenea fractura sa fiu pusa in ghips? Va fi lunga perioada de recuperare dupa scoaterea ghipsului? Este nevoie sa fac toate cele 30 de injectii cu Frexiparin? Multumesc

Raspunsuri (3)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/fractura-osului-metacarpian-diagnostic-tratament-si-recuperare_17175

Dr. Marius Uscatu

acum 4 ani

Buna ziua,
O fractura izolata a metatarsianului 2, cum este "fractura de stress", nu necesita imobilizare gipsata.
Daca, insa, face parte dintr-o leziune mai complexa (de tipul fracturii-luxatii Lisfranc), cel mai adesea este necesara interventia chirurgicala sau imobilizarea gipsata.
Din pacate, fractura-luxatie Lisfranc este "neglijata", adica nu este recunoscuta la prima examinare clinico-radiologica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Utilizator11563874067

acum 4 ani

Multumesc mult!