Imi scartaie articulatiile

Oase si articulatii

Postata de Karolina cu 13 ani in urma.

Buna ziua,
Mi se intampla deseori sa aud cum imi scartaie genunchiu sau coatele atunci cand le indoi. Cateodata ma mai si dor, insa nu e o durere puternica? Ce ar putea fi?
multumesc!

Raspunsuri (10)

Medic Epuran

acum 13 ani

Poate fi un început de artroză a genunchilor şi coatelor, afecţiune favorizată de obezitate sau lipsa exerciţiului fizic.

cris

acum 13 ani

Daca erai de operat iti spunea doctorul.Din cate stiu este vorba de un dezechilibru hormonal.Prietena mea a avut o problema mult mai grava pe care a rezolvat-o cu un tratament naturist, in cateva luni chisturile si-au redus dimensiunea.Cere mai multe informatii la 0770.632.274.Multa Sanatate si te rog sa revii cu informatii.

parerea mea

acum 13 ani

Namolul si soarele de la mare poate preveni o alterare a mobilitatii articulatiilor.

Karolina

acum 13 ani

Nu sunt supraponderala, am greutate normala ptr inaltimea mea (1,60 m si 56 kg). Miscare fac 1-2 ori/saptamana, din pacate timpul nu-mi permite mai mult. Care ar fi tratamentele pentru artroza?
Multumesc!

Lucia Pop

acum 13 ani

Tratamentul pentru artroza este de obicei cu antiinflamatoare (Flamexin, Celebrex etc, sunt multe...), care nu se iau pe termen lung. Este bine sa faci si fizioterapie, ajuta mult. Ca si tratament natural pe care poti sa-l iei aproape in permanenta, iti recomand Piascledine (contine soia si avocado) si este special ptr asa ceva. Sanatate!

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

bianca i.

acum 13 ani

as vrea si eu mai multe detalii despre piascledine. il recomanda medicii pentru oase? e scump? cum se ia?

multumesc anticipat

silvia tanase

acum 13 ani

Bianca, tratamentul pentru artroza este complex: se face si fizioterapie, se iau antiinflamatoare si un tratament adiacent ( piascledine) care se ia o capsula pe zi, timp de cateva luni, asta trebuie sa-ti spuna doctorul. Ca pret, il gasesti si de la 50 de ron dar si mai scump, depinde de farmacia de unde il iei.

vlad

acum 13 ani

am virsta de 17 ani si cind incordez bratul drept se aude un sunet neplacut parca mi se rod articulatiile uneori mi se intimpla si la bratul sting insa mai putin, imi puteti spune cu cer sa ma tratez?

Medic Epuran

acum 13 ani

Ar putea fi vorba de o artroză, de aceea recomand consultul unui reumatolog.