Imi puteti da un sfat va rog?

Oase si articulatii

Postata de Ana cu 6 luni in urma.

Bună seara!
Mi-am taiat unghiile de la picioare acum cateva saptamani si am ramas cu discomfort. Pe parcursul timpului am tot imblat acolo ,pe la colturi crezamd ca mi.a ramas ceva dar nu am gasit nimic. In scimb mi s-au inflamat degetele si a inceput sa imi curtain si puroi. Am dureri mari. Ce ma sfatuiti sa fac? Medicul de familie m.a trimis la pedichiurist. Sa fie asta solutia? Nu se trateaza intai infectia?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna seara!

In cazul in care aveti inflamatie si puroi, este posibil sa aveti o infectie a unghiilor. In astfel de cazuri, este recomandat sa consultati un medic specialist in dermatologie sau un chirurg ortoped pentru a evalua si trata problema adecvat.

Medicul va poate prescrie medicamente antibacteriene pentru a trata infectia si poate face o interventie chirurgicala minora. Este important sa tratati infectia inainte de a merge la pedichiurist pentru a evita raspandirea infectiei si a diminua disconfortul.

In plus, piciorul trebuie sa fie curat si uscat pentru a preveni inmultirea bacteriilor si asigurati-va ca purtati incaltaminte larga, pentru a reduce presiunea asupra degetelor de la picioare.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/cum-sa-tratati-unghiile-incarnate_11355