imi afecteaza spatele greutatea?

Oase si articulatii

Postata de madame cu 12 ani in urma.

scolioza iti poate afecta sarcina,pot ramane greu insarcinata din cauza asta?

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Scolioza (deformatia coloanei vertebrale) nu are nici o legatura cu faptul de a ramane insarcinata ! Insa gradul si forma scoliozei ,pot actiona asupra bazinului (modificarea pozitiei si diametrelor ) si asupra pozitiei uterului , determinand o nastere prematura . sau chiar un avort spontan . Sfatuiti-va cu un medic de la Obstetrica-Ginecologie,eventual si cu un ortoped, fiind o problema foarte importanta , de viitor atat pentru mama cat si pentru viitorul copil

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

PS.....Supraponderabilitatea poate influenta cu siguranta evolutia scoliozei
Aveti nevoie de o alimentatie echikibrata ,de un raport no rmal intre talie si greutate si gimnastica medicala pentru ameloorarea scoliozei !
Sanatate Dr. Emil Otesteanu

madame

acum 12 ani

multumesc pt raspuns