Hematom?

Oase si articulatii

Postata de alexandru456 cu 8 ani in urma.

Buna seara! Acum un an am cazut pe parchet cu genunchiul cam de la 1 m distanta. In primele zile pe rotula se putea observa o culoare vanata si rosiatica care in scurt timp a devenit galben mat si turtit. Dupa un an am inceput sa-mi fac griji. Pielea a ramas tot turtita si galbena. Daca palpez cu palma se simte o ridicatura pe partea de sus a rotulei, iar daca o apas simt un fel de grasime care se misca si imi provoaca o mica durere care dispare imediat ce ridic degetul. Nu am dureri in timpul miscarii si nici simptome. Pot sa misc piciorul perfect fara sa ma doara. Ar trebui sa ma ingrijorez? Exista riscul unui hematom? Multumesc anticipat!!!

Raspunsuri (1)

Dr. Mihai Gavrila

acum 8 ani

Buna ziua,
In mod normal un hematom se resoarbe si dispare in cateva saptamani. Daca inca mai aveti probleme cu genunchiul ar trebui sa luati legatura cu un medic ortoped pentru a vedea despre ce este vorba.
Cu stima,
Dr. Mihai Gavrila chirurg umar si cot