hematom

Oase si articulatii

Postata de nena31 cu 13 ani in urma.

buna ziua!m-am lovit acum 4 luni pe fluierul piciorului si mi-a ramas un hematom.As dori sa stiu cat de periculos este si ce sa fac ca sa-mi treaca(nu as vrea sa ma operez)?multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Hematomul este o acumulare de sange in tesuturile traumatizate. ( deobicei se rezoarbe,chiar daca mai lent, si tumefactia dispare .
In cazul d-tale (redau formularea ) lovit in urma cu 4 luni pe fluerul piciorului),deci este vorba de partea anterioara a tibiei, unde sub tegumente nu este strat muscular ci numai
periostul si osul (tibia) situatie care ma face sa cred ca acolo nu este vorba de un hematom ci mai de graba un nodul prin hipertrofia tesutului osteoperiostal . mergeti la ortopedie sau mica chirurgie din localitate. In principiu nu este nevoie de operatie.