Hematom la picior

Oase si articulatii

Postata de parfenenicus cu 9 ani in urma.

Buna ziua.La fotbal in urma unei contre mi s-a sucit glezna si mi-a aparut instantaneu o umflatura de marimea unui ou de prepelita, deasupra melcului.am fost la medicul unitatii si mi-a spus ca e vorba de un hematom si mi-a recomandat repaus si gheata local.dupa 2 zile hematomul s-a spart, cred si mi s-a intins la baza labei piciorului pe o portiune de 10 cm si este vanat.ce trebuie sa fac in continuare?se resoarbe singur?pot sa calc in picior dar evit.nu ma doare.Multumesc.

Raspunsuri (4)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Hematomul se datoreaza unei leziuni vasculare locale sau poate fi martorul unei leziuni mai severe.
Problema esentiala este cea a diagnosticului corect: poate fi o entorsa medie a gleznei, dar poate fi o entorsa grava, o leziune osoasa (fractura a talusului, calcaneului, navicularului, fractura maleolara), o leziune cartilaginoasa sau tendinoasa etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

parfenenicus

acum 9 ani

Referitor la hematomul avut in zona melcului acesta s-a spart si s-a resorbit sangele.numai ca in zona unde l-am avut, la aproximativ o saptamana, a ramas umflat, este tare la palpat si uneori ma supara. E posibil sa nu se fi refacut acea leziune?Ar trebui sa ma duc sa fac o radiografie?Ma gandesc ca totusi e prea devreme pentru a se reface total.La ce medic ma pot adresa?Multumesc anticipat.

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Va puteti adresa, pentru inceput, ortopedului (daca este o problema vasculara, va va trimite la specialistul in chirurgie vasculara).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

parfenenicus

acum 9 ani

Buna ziua!
Am facut o radiografie la piciorul cu hematom si medicul mi-a trecut ca diagnostic:fractura veche reces posterior astragal(cred) drept, consolidata si fractura veche varf maleola tibiala dreapta.Dupa cum v-am spus ma jeneaza un pic, este putin umflat, dar nu ma doare.Ce imi recomandati?