GUTA

Oase si articulatii

Postata de Kitikuț cu 11 ani in urma.

Bună seara!Am fost diagnosticată cu gută în urmă cu un an ,după o criză ce a survenit din cauza tratamentului cu Pirazinamidă și ,probabil ,și, pe fond genetic(am 22ani),în timpul accesului de gută am luat Indometacin supozitoare timp de 2 săptămâni și am urmat regim alimentar,regim pe care l.am ținut și după aceea,ne mai având dureri de articulați până în prezent……. .În urmă cu 2 săptămâni am început o dietă de slăbit bazată pe fructe,morcovi cruzi, boabe de ienupăr ,ciorbă de legume(pătrunjel, morcov, țelină, ceapă ,broccoli ,păstârnac,ardei roșu),lapte acru/kefir,brânză dulce și foarte multe lichide(ceai de coacăze negre,ceai pt. articulații,limonada) și am început să slăbesc și să mă simt foarte bine,dar ,în urmă cu 3 zile ,am simțit o durere puternică în talpă,ca de junghi,în timpul mersului , mi.am făcut analizele și acidul uric mi.a iesit 8.1. Știu că în timpul curelor de slăbire crește valoarea ac. uric în plasmă ,prin distrucție celulară,dar eu nu mai simt nevoia să mănânc și am foarte multă energie, vă rog să îmi spuneți ce aș putea să fac ,pt.că nu vreau să renunț la dietă și nici nu vreau să iau medicamente!! Mulțumesc!

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna ziua!
Va raspund punctual:
- artropatia micro-cristalina (guta) se manifesta doar la nivelul articulatiei metatarso-haluciene (""a degetului mare"") si nu la articulatiile metatarso-falangiene laterale;
- durerea descrisa de catre D-voastra este mai curand o metatarsalgie de tip mecanic
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Metatarsalgii,%20boala%20Morton.html
- nu am inteles insa tocmai elementele relevante: sexul, greutate/inaltime, status ocupational/sportiv si eforturi practicate etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Atacul de guta poate prinde orice articulatie, nu doar cea a halucelui.
Este recomandat sa consultati medicul reumatolog pentru introducerea unui tratament de scadere a acidului uric ( allopurinol). Intre timp, puteti utiliza antiinflamatoare pentru controlul durerilor.

dragos

acum 9 ani

Buna,eu am folosit extract de asparagus de la firma Swanson care ajuta la scaderea nivelului de uree din corp si ma simt mult mai bine.Multa sanatate va doresc!