gonartroza

Oase si articulatii

Postata de radix cu 12 ani in urma.

bunaseara asvrea sa stiu ce recomandati sa fac la diagnosticul alaturat...... I.R. gonatroza bilateral modificari degenerative de tip spondilozic coloana lombar stadiu 4 radicular compresiv cu modificari la limita herniei de disc sciatica stanga sponiloza cervicala stadiu 3 radicular iritativ incarcare pulmonara de tip bronsitic caibiliare tensionate U.S modificaridegenerative articulatile genunciului bilateral cu reducerea dimensiunilor cartilajului articular si ale spatelui intaarticular fara colecti lichidiene popliteale!!! genunchi pocnesc de umblu pe nuci si madoare. multimesc anticipat

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi necesar si un consult de reumatologie sau ortopedie. ar fi necesara efectuarea unui RMN de genunchi (al celui afectat) pentru a depista eventuale afectari ligamentarea , meniscale sau ale rotulei (mai ales ca precizati aceste pocnituri).

adela

acum 10 ani

mama mea are dureri la un genunchi .Am mers a facut radigrafie un consult la ortoped si diagnosticul a fost de gornatroza,a fost dat un tratament cu Dona,arcoxia ,detrolix si alle gel.Rugamintea mea este daca sa ia acest tratament s-au sa ia doar antiinflamatoare.mentionez ca are 45 de kg.