Gonartroza bilaterala

Oase si articulatii

Postata de VladDtz cu 10 ani in urma.

Am o bunica care are gonartroza bilaterala. Se poate opera cu decontare prin Casa de Pensii ?Unde ar fi cel mai aproape de Bacau(de preferinta Onesti)?

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna seara!
Problema este, concomitent, atat simpla cat si complicata:
- in principiu, toate protezele articulare din Romania sunt asigurate de catre sistemul sanitar, prin intermediul Programului National de Endoprotezare, care asigura fiecarei sectii de ortopedie un fond destinat achizitiei acestor proteze....
- asa dupa cum bine cunoasteti sistemul romanesc de sanatate, se incearca din rasputeri sub-finantarea, prin transferul de cheltuieli catre pacient....
- prin urmare, fondurile primite de catre sectiile de ortopedie sunt limitate si se epuizeaza rapid...
- in aceste conditii, ortopezii recomanda pacientilor achizitionarea directa a endoprotezelor necesare practicarii interventiilor (este infinit mai simplu decat sa solicite Sistemului asigurarea fondurilor necesare)....
- cu putin efort, Casa de Asigurari poate fi obligata la asigurarea oricarui pacient a necesarului financiar in scopul achizitionarii protezei;
- situatia ar fi extrem de simplu de rezolvat daca s-ar interzice prin lege, ca in orice tara civilizata, furnizarea de asemenea produse medicale prin plata directa de catre pacient....
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior