Glezna umflata dupa ghips

Oase si articulatii

Postata de Bbb89 cu 10 ani in urma.

Buna ziua, am 23 ani si am patit saptamana trecuta sa calc stramb glezna s-a umflat am fost la urgenta,doctorul respectiv mia recomandat ghips o saptamana plus pastile antiimflamatoare si injectii anticoagulare.ei bine a trecut aceasta saptamana si mi-am dat ghipsul jos singur acasa. Intrebarea ar fi daca este normal sa am gleza incontinoare umflata si daca ar trebui sa ma speri din cauza vanatai de la gleza care se prelungeste pana spre jumatatea tibie. Specific nu am dureri simt doar o jena si o lipsa d mobilitate cand pun piciorul in pamant. La radiografie mi sa spus ca nu am nimic rupt.
Cu respect!!!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Probabil ati suferit o entorsa ( ruperea unor ligamente) ce a fost insotita si de un grad de sangerare ( acea vanataie). Umflatura poate dura cateva saptamani, de asemenea, glezna se poate umfla mai mult seara timp de cateva luni ( pana la refacerea completa a ligamentelor).

Utilizator21548527076

acum 5 ani

buna seara am avut o fractura maleala am calcat stramb sa umflat foarte tare glezna am stat 29 zile si am scos ghipsu dar frica mea e inca umflatura gleznei plus ca nu pot pune picioru in pamant ce trebuie sa fac?