Glezna care trosneste

Oase si articulatii

Postata de Ioanam05 cu 9 ani in urma.

Buna ziua.In ultimii 8 ani am avut repetate entorse care au fost tratate prin repaus timp de 3-4 zile si gheata.In urma cu 2 lunii mi-am facut un RMN deoarece glezna era umflata, ma durea cand calcam.Rezultatul RMN-ului:Ruptura partiala de ligament talo-fibular anterior si reactie lichidiana in articulatia talocrurala si talonaviculara.In momentul de fata glezna trosneste, se simte ca si cum s-ar misca ceva in interior, glezna are o pozitie ciudata ( este orientata spre interior) .
Specific ca am 19 ani. 57 kg si 1.65 m.Nu am mai purtat tocuri deoarece glezna nu imi permite acest lucru .Am facut putin fitness in ultima perioada dar cand fac genofleziuni , glenza ma doare foarte tare.
Ce as putea face ?

Raspunsuri (6)

FreeStyle11

acum 9 ani

Sa mergi la un ortoped specializat in zona respectiva.Rezultatul RMN-ului arata clar acest lucru, iar tratamentul il vei putea primi numai in urma unui consult de specialitate.Iti recomand sa te opresti din a lucra picioarele la sala, ti le tratezi si apoi vei putea continua.Daca poti, incearca niste exercitii mai usoare pt picioare, la aparate sau fara.

Ioanam05

acum 9 ani

Multumesc

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna seara!
Probabil va confruntati cu o instabilitate tibio-talara pe fondul unui varus exagerat al gleznei (picior stramb constitutional), ce predispune la entorse repetate.
Instabilitatea trebuie analizata clinic de catre un veritabil specialist. Trebuie eliminata ipoteza prezentei unei sinostoze a tarsului (printr-un computer tomograf al retro-piciorului).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Ioanam05

acum 9 ani

Multumesc pentru raspuns.Sportul strica?

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Evident ca "strica".
Trebuie sa evitati absolut orice efort fizic/sportiv pana la elucidarea diagnosticului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Ioanam05

acum 9 ani

Multumesc.O sa incerc sa evit sportul.