Genunchiul trosneste dupa operatie

Oase si articulatii

Postata de DannyIordache cu 8 ani in urma.

Buna ziua! Am 18 ani 1.85 si 88kg...practic kickbox de performanta,si in urma cu 2 luni m-am operat la menisc.Mi-a fost facuta o artroscopie de catre d-nul dr.Anastasiu,la spitalul Bagdasar. In urma cu 2sapt am reluat activitatile fizice,usor usor,atat la sala cat si la antrenament.Intrebarea mea este daca e normal sa imi trosneasca genunchiul?Adica de cate ori il indoi,la cel.putin 3 indoituri genunchiul trosnste/pocneste.nu simt nicio durere,doar aud trosnitura. De ce se manifesta asa? E e ceva de facut? Trebuie sa iau vitamine sau ceva? Multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Dragos Popescu

acum 8 ani

Dupa orice operatie de genunchi apare o atrofie musculara, mai mult sau mai evidenta. Scartaieli, troznituri sau alte zgomote sunt datorate acestei atrofii musculare postoperatorii. Vor dispare dupa ce musculatura isi revine. Deocamdata nu fortati ci urmati exercitiile prescrise de medicul d-vstra sau fizioterapeut.

O zi buna

george

acum 8 ani

Vitaminele nu vor rezolva problema dvs., ci recuperea medicala. Orice interventie asupra organismului, trebuie urmata de recuperare medicala. Este normal sa simtiti ceea ce simtiti. Va recomand sa mergeti la fizioterapeut. Si eu am facut artroscopie, insa din alte motive, iar medicul mi-a recomandat imediat fizioterapie. Daca va ajuta cu ceva, eu am mers la un cabinet vizavi de Fundeni, Terapie pentru miscare se numeste, si am fost multumit.

Spor in toate si sanatate!