genunchii

Oase si articulatii

Postata de danabucur cu 10 ani in urma.

Buna ziua. Am 42 ani.Am 1.65 m si 53 kg. Fac antrenamente de fitness si aerobic de 3 ori pe sapt. De aprox. 1 an jumate au inceput sa ma doara genunchii, Am facut facut radiografie si rezultatul a fost acela de ingustare a spatiului dintre cartilajii, cu disparitia lichidului sinuvial. Medicul ortoped mi-a spus ca nu e o mare problema si ca durerile se pot datora suprasolicitarii de la sala. Am lasat-o mai moale cu sala o perioada, insa problemele nu s-au remediat. Nu mai am dureri dar imi trosnesc foarte tare genunchii si miscarile au devenit oarecum limitate.Si am mai remarcat o atrofiere a muschiului cvadriceps.Ce-mi recomandati ca ar trebui sa fac ?

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Intr-adevar, ortopedul consultat are perfecta dreptate: va confruntati cu un sindrom de supra-solicitare articulara, datorat efortului total disproportionat, pe fondul unei gonartroze incipiente (distrugerea cartilajului).
Prin urmare, singura solutie logica consta in abandonarea acestor eforturi si trecerea la eforturi mai putin distructive (inot, ciclism).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

danabucur

acum 10 ani

Buna ziua.
Va multumesc pentru raspuns.
Pe parte medicala as putea sa iau suplimente pe baza de condroitina, glucozamina si msm?
Ajuta la ceva?
Sau mai bine fac niste investigatii sa depistez cauza gonartrozei?

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Nu ajuta la nimic substantele mentionate.
Investigatiile sunt foarte simple, si constau in examen clinic local si radiografii.
Cauza gonartrozei este simpla, de ordin mecanic si consta in supra-solicitarea profesionala si sportiva a genunchilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior