genunchi

Oase si articulatii

Postata de stanver cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Am 27 ani,si in urma cu ceva timp(3 ani)au aparut niste durei la genunchi-imi ramaneau genunchii blocati,iar cand ii deblocam ,se umflau si ma dureau ingrozitor.
Am fost la medicul de familie care,la propriu,se uita la mine ca la masini straine,ca sunt tanara,ca mi se pare.Am fost apoi la reumatolog,care,la fel-eram cu genunchiul umflat ,si nimic.Apoi am fost la o clinica privata.Acolo mi s-au prescris niste injectii(cred ca REFEN).Pe parcursul tratamentului si o perioada dupa acesta,parea ca problema a disparut. In prezent am aceleasi dureri,aceiasi genunchi blocati,am invatat sa ii deblochez.Am observat ca in timpul blocarii/deblocarii se misca ceva in interior.Parca se deplaseaza ceva .Precizez ca am 1,74 si in jur de 70 kg.Nu am fost la ortoped,la noi in oras,nu exista.
Multumesc.

Raspunsuri (1)

Sorin

acum 10 ani

Du-te neaparat la un ortoped, e problema de menisc (vorbesc din experienta). Se trateaza chirurgical, artroscopic. Daca ortopedul la care te duci iti propune operatie clasica pe motiv ca nu face artroscopii, cauti alt ortoped. Operatia nu e cine stie ce si merita s-o faci! Asta daca nu ai facut-o deja, ca anutul tau e cam vechi.