genunchi

Oase si articulatii

Postata de decalog cu 13 ani in urma.

De aproximativ 2 ani ma dor genunchii de fiecare data cand urc sau cobor scari.In rest nu am probleme nici dimineata si nici daca fac genuflexiuni(curios).Mentionez ca am 38 de ani si sunt normoponderala.Anterior debutarii acestor simptome,timp de vreo 2 ani, am mers aproape zilnic la sala de fitnes si am folosit mult banda de alergat.La un moment dat am avut durere la un genunchi iar ortopedul a spus ca as putea avea o usoara leziune de menisc.Acum insa ma dor amandoi genunchii si vad ca nu mai trece.Ce ar putea fi?Artrita? (nu ma dor alte articulatii).Artroza?Mai precizez ca am spondiloza cervicala si lombara de mai multi ani.

Raspunsuri (2)

Andreea

acum 13 ani

cel mai probabil este vorba despre o gonartroza. articulatiile sunt umflate sau usor deplasate? totusi ar trebui sa vedeti un specialist.

Dedee

acum 13 ani

pare a fi artroza, din ce spui tu.. adica la mine asa a inceput, cu dureri de articulatii la eforturi din astea mici: urcat scari, carat chestii mai grele, iar eu am 30 de ani. partea buna este ca poti sa tii in frau boala, mai ales daca o iei de la inceput. eu iau piascledine 300, este natural si foarte bine tolerat de organism. ti-l recomand cu caldura!