genoflexiuni

Oase si articulatii

Postata de MembruMobileApp150330210427459 cu 8 ani in urma.

buna ziua, simt durere la genunchi doar atunci cand fac genoflexiuni, spre partea din fata lateral inferior a genunchiului drept , vreau sa specific faptul ca fac sala si lucrez si cu greutati pentru genoflexiuni, de vreo 2 luni simt aceasta durere. astept un sfat din partea dvs, ce poate fi? cartilajul distrus se mai poate recupera?

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 7 ani

Buna ziua!
Probabil va confruntati cu distrugerea cartilajului articular, cauzata de efortul fizic excesiv.
Distrugerea este definitiva, invalidanta si nu exista nici o modalitate de "recuperare", de "refacere" a cartilajului distrus.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

MembruMobileApp150330210427459

acum 7 ani

multumesc pentru raspuns, poate fii vorba de menisc , nici macar cu operatie nu se mai poate rezolva?

Dr. Marius Uscatu

acum 7 ani

Desigur ca poate fi vorba si despre menisc..
Trebuie sa consultati un specialist in artroscopia genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior