Genoflexiuni si ligamentoplastie

Oase si articulatii

Postata de Ioanam05 cu 8 ani in urma.

Buna ziua.La cat timp de la ligamentoplastie si meniscectomie partiala ( menisc extern) se pot face genoflexiuni ?
Am 6 saptamani de la operatie dar din cauza sarbatorilor recuperarea nu s-a putut desfasura in conditii normale( la sala cu un kinetoterapeut) , am facut acasa contractii izometrice, flexi, extensi.Dupa 6 saptamani nu am recuperat total extensia si abia de doua zile am renuntat la o carja si acum merg cu o singura carja.

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna ziua!
Deoarece exista mai multe tipuri de ligamentoplastii, singurul in masura sa va raspunda este chirurgul care v-a operat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Ioanam05

acum 8 ani

Sa folosit grefa de la tendonul cvadriceps femural si sa fixat cu endobuton

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Exista cateva zeci de proceduri diferite folosind tendon cvadriceps si endobuton.
tehinca chirurgicala difera foarte mult, ca si recuperarea post-operatorie.
Este motivul rezonabil si logic pentru care va sugeram sa luati legatura cu chirurgul care v-a operat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior