Gamba umflata vânătă și rosie?

Oase si articulatii Boli de piele Afectiuni arteriovenoase

Postata de Utilizator11624650405 cu 2 ani in urma.

Bună seara.
Mi-a apărut acum 3 zile o pata roșie pe picior. Inițial am crezut ca m-a muscat vreun păianjen. Pata roșie s-a tot extins în aceste trei zile cuprinzând-mi aproape tot piciorul. De sub genunchi pana la glezna. S-a și umflat și când ating gamba se simte ca un balon cu apa. Ma și doare, ca o vânătaie, dar nu este foarte supărătoare. Am luat din a doua zi Claritin și câte un ibuprofen. Am masat zona cu Balneocin și diclofenac. Mantionez ca am 29 de ani, 55kg, nu sunt foarte activa, dar mănânc sănătos. Ce îmi recomandați?

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Buna ziua,
Nu este exclusa o intepatura de insecta.
Va sugerez o examinare clinica la un specialist in boli infectioase.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Utilizator11624650405

acum 2 ani

Multumesc!