galma la degetul de la picior

Oase si articulatii

Postata de *Cata cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Astazi am observat ca am o galma cat bobul de mazare pe degetul de langa degetul mare le la picior,la articulatie.M-ar interesa ce ar putea fii si daca este grav sa ma adresez unui medic. Nu ma doare,doar daca apas am o sensibilitate...este moale si parca o pot misca,e ca si cum ar fi o boaba de mazare bagata sub piele. Nu este cos.

astept un raspuns!va multumesc!

Raspunsuri (6)

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna ziua!
Ce localizare are problema, dorsal sau plantar?? Se situeaza la nivelul articulatiei metatarso-falangiene sau al celei interfalangine proximale?
Aveti cumva si monturi?
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Hallux-Valgus.html
si
//sfatulmedicului.ro/Afectiunile-gleznei-si-piciorului/hallux-valgus-monturi_1646
Astept precizari relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

*Cata

acum 11 ani

Buna ziua! Nu am sau nu am avut pana acum monturi.Galma este pe lateralul degetului putin deasupra articulatiei.

*Cata

acum 11 ani

nu am avut si nu am monturi.galma este pe partea laterala a degetului putin deasupra articulatiei.

Sari

acum 11 ani

Incearca sa faci bai cu apa cu sare grunjoasa sau de mare, gasesti la naturisti,pui in apa calduta intr-un lighenas, 2 sau 3 pumni de sare amesteci, tii picioarele pana cand apa este rece , sa nu ai disconfort, si apoi scoti picioarele din apa,nu le stergi cu nimic, le lasi sa se usuce, sa ramana sarea pe ele.Apoi incearca sa masezi ambele picioare, cu ulei de masline presat la rece sau de catina, pana cand pielea a absorbit complet acel ulei, nu il sterge, caci el vindeca.
Undeva ai o stagnare de limfa si aceste proceduri te vor ajuta sa dai drumul la acest drenaj limfatic.Fa si ceva gimnstica zilnic, macar 10 minute, caci piciorul reflecta starea de sanatate a intregului organism , existand zone corespondente in corp cu cele de pe picior.Undeva in corpul tau, exista o dereglare, si se manifesta la picior, dar ea este mult mai profunda.Mergi si la cabinete de reflexoterapie, masaj in talpa si sigur te vor duce pe drumul cel bun.
Sanatate.

Membru fiori_clauss

acum 11 ani

Buna. Poate fi acid uric depus acolo din diferite motive. Te poate ajuta niste sedinte de reflexoterapie pentru a stimula circulatia limfatica si toate lichidele din corp

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna seara!
Daca nu este vorba despre monturi (hallux valgus), cu mare probabilitate este vorba despre artroza metatarso-haluciana (hallux rigidus)
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Hallux-rigidus.html
Situatia trebuie analizata prin examen clinic atent si competent.
Spre deosebire de monturi (hallux valgus), tratamentul este mult mai delicat si mai urgent, deoarece este vorba despre distrugerea cartilajului articular.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior