Furnicaturi si slabiciune musculara partea stanga

Oase si articulatii

Postata de mela20 cu 8 ani in urma.

Buna ziua,

Doresc sa ma ajutati cu o clarificare a situatiei mele, am avut acum doua luni o durere de cap puternica pulsanta pe partea stanga a capului cu senzatie de caldura si furnicaturi pe partea stanga a fetei, parea ca durerea porneste de undeva din spatele urechii. Dupa ce s-au exclus toate cauzele posibile interne, analize sange si ecografie abdominala unde a fost in regula, am fost la neurologie unde mi s-a recomandat Topiramat cu alprazolam, tratament pe care nu l-am suportat din cauza numeroaselor efecte adverse cu toate ca luam si Alprazolam, si din cauza scaderii in greutate eu fiind o persoana sp***a. Pe tot parcursul acestui tratament am inceput sa simt si niste dureri care porneau de la coloana prin mana stanga insotite de furnicaturi, arsura si senzatie de presiune in mana la fel si durerile de cap care au continuat, la intensitate mai mica ce e drept, dar si acestea insotite de senzartia de jumatate de fata stanga amortita si la fel ca prin mana stanga. Aceste stari le am si acum dupa ce am incetat tratamentul cu Topiramat si acum inca descresc gradat Alprazolamul.
Am observat ca ele se intensifica atunci cand se schimba vremea, in special cand vin nori si ploaie sau cand stau mult si la birou, munca mea constand in 8 ore la calculator. Poate fi inca efectul descresterii dozei de Alprazolam, lipsa de vitamine si minerale dupa tratamentul dificil pentru mine sau alta cauza, medicii unde am fost la consultatie pun totul pe seama slabirii mele din cauza tratamentului si starilor de anxietate care mi le-a provocat si faptul ca organismul are nevoie sa se refaca, dar ele se intensifica acum pe zi ce trece, fara a mi le provoca singura prin stari de anxietate, sunt linistita si in cate o zi in care nu ma gandesc deloc la problemele avute aceste stari apar pur si simplu.

Va multumesc,
Mihaela

Raspunsuri (5)

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna ziua!
Trebuie sa luati legatura, evident, cu un specialist neurolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Utilizator11555436496

acum 5 ani

Buna seara aceeași problema o am si eu acum am fost peste tot la toate controalele posibile nu mise găsește nimic toti doctori miau spus ca nu am nimic. Va rog un răspuns

mela20

acum 5 ani

Buna seara. Am descoperit ulterior cauza acestor simptome ciudate. Se numesc somatizari, cauza fiind suprasolicitarea si stresul. Chiar daca nu credeti, testati o perioada prin relaxare si ignorarea grijilor. La mine a functionat ;) Mult succes si sanatate !

Utilizator11636231399

acum 2 ani

Aceleași simptome le am și eu și as dorii sa aflu dacă doamna Mihaela a aflat diagnosticul!

Popa Florin

acum 4 luni

Spondiloza cervicala am eu și tot asa am arsuri,dureri de cap partea stanga