Fractura veche

Oase si articulatii

Postata de miki972 cu 11 ani in urma.

In urma cu sase luni am suferit o lovitura la piciorul stang. La cele doua controale radiologice ( facute in prima luna) nu s-a vazut nimic.
Am urmat diverse tratamente pt. artoza, guta, reomatism,( la recomandarea medicilor) fara rezultat, durerea persistand in continuare.
In urma unui control CT facut din proprie initiativa si din fonduri proprii am ajuns la diagnosticul: fractura veche incompleta cu margini condensate cu prabusirea fetei superioare a astragalului stang.
Va rog sa-mi spuneti ce e de facut ?
Va multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna seara!
Probabil va confruntati cu o leziune osteocondrala a domului talian (LODT).
Atitudinea terapeutica depinde de datele personale (sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente diverse etc), dar mai ales de examinarea clinica si de studierea imaginilor CT.
Tratamentul consta fie in abstentie terapeutica, fie in interventie chirurgicala (chiuretaj+/-plombaj, mozaic-plastie etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior