Fractura trimalolara cat dureaza recuperarea?

Oase si articulatii Fractura

Postata de Utilizator11566139677 cu 4 ani in urma.

Am aprox 1 luna de cand am fost ooerata de fractura trimaleolara si mi s a pus tija, brosa si suruburi, mi a fost imobilizat piciorul intr o atela gipsata pt 2 luni, cand mi se va scoate si surubul ce traverseaza tibia si peroneul, intrebarea este cat va dura recuperarea pana voi reusi sa calc catusi de putin in el?

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 4 ani

Buna ziua,
Rasounsul depinde de o multitudine de factori: datele pacientului, situatia pre-, intra- si post-operatorie, stabilitatea montajului de osteosinteza, radiografiile pre- si post-operatorii etc.
Doar chirurgul care v-a operat are acces la aceste elemente.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Utilizator11566139677

acum 4 ani

Multumesc frumos pentru raspuns! Am 38 de ani, 1.68 si 65 kg, peste aprox o luna dl dr a zis ca vom da jos atela si se va scoate surubul ce traverseaza tibia si peroneul adica uneste tija cu brosa...si ma gandeam ca poate in doua saptamani dupa macar ajutata de baston sa pot sa calc putin in el...