fractura scafoid carpian

Oase si articulatii

Postata de vesnicia cu 9 ani in urma.

buna seara , as dori sa aflu daca in cazul unei frcturi de scafoid carpian dupa 14 zile cu atela ghipsata se poate scoate si pune mana doar in bandaj elatic.....dupa 14 zile desi la radiografia initiala se specifica diagnosticul mentionat de mine mai sus , la cea de a doua radografie osul scafoid era prins si nu a mai fost necesara punerea ghipsului...mana ma doare, in special tendoanele...nici nu stiu ce ar trebui sa fac, oare o atreia radiografie? Cu respect si va multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna seara!
Fractura scafoidului carpian necesita imobilizare gipsata stricta minimum 10-12 saptamani, deci nu se pune problema unui alt tratament.
Nerespectarea perioadei de imobilizare conduce la ne-consolidare (pseudartroza), extrem de severa prin implicatiile functionale, ce necesita uneori 2-3-4 interventii chirurgicale fara mari sorti de izbanda...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior