Fractura sau luxatie?

Oase si articulatii

Postata de danuttzro cu 10 ani in urma.

Buna seara. Astazi am jucat fotbal pe plaja si am intrat in contact cu un alt baiat si cred ca mi s-a dat degetul peste cap. Cand incerc sa-l misc pot cat de cat, dar mai greu cu mersul.
La inot nu prea ma doare.
S-a umflat, dar nu s-a invinetit? Imi puteti spune daca e ceva grav sau nu?
Multumesc anticipat! O seara buna in continuare!

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna seara!
NU puteti evita o consultatie de specialitate la specialistul in Chirurgia mainii (chiurg plastician).
Numai astfel puteti cuantifica gravitatea situatiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Aveti nevoie de o radiografie pentru excluderea unei fracturi.

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Am recitit postarea D-voastra si, desi nu ati precizat sediul anatomic, se pare ca este vorba despre picior si nu despre mana...
Atat la mana cat si la picior fractura este cel mai "simplu" diagnostic, o leziune ligamentara, cartilaginoasa sau tendinoasa fiind infinit mai severa prin consecinte si mai ales necesita uneori tratament chirurgical.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior