fractura rotula fara deplasare nevindecata

Oase si articulatii

Postata de ancam88 cu 9 ani in urma.

Buna ziua,
In urma cu 6 saptamani mi-am fracturat rotula de la piciorul drept, in urma unei cazaturi cu bicicleta. Am avut ghips complet pe picior timp de 3 saptamani. Dupa indepartarea ghipsului nu mi s-a facut nici o radiografie, am inceput sa calc incet pe el si sa-l indoi, sa fac plimbari mai lungi, durerea era minima si singurul lucru mai deranjant era coborarea scarilor. Dupa o radiografie facuta la 3 saptamani de la scoaterea din ghips se vede ca fractura nu s-a vindecat. Mi s-a spus ca s-ar putea sa fie nevoie o interventie laparoscopica. Mentionez ca fractura e fara deplasare. Se poate suda de la sine, fara interventie?

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Exista doua posibilitati de tratament:
- cel conservator (imobilizare pentru 6 saptamani), ce necesita trombo-profilaxie, o recuperare indelungata (3-6 luni de kineto-terapie) pentru recuperarea mobilitatii articulare si prezinta un risc de re-fracturare;
- cel chirurgical, care permite mobilizarea imediata a articulatiei, o recuperare rapida si sanse mai mic de re-fracturare. Prezinta toate inconvenientele unei interventii chirurgicale.
Tendinta colegilor occidentali este de a trata chirurgical fracturile rotulei, tocmai in scopul accelerarii recuperarii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Laura

acum 8 ani

As dori sa va intreb ce ati facut pana la urma, v-ati operat?e totul in regula?s-a vindecat?ma aflu in aceeasi situatie.
Am stat in ghips 4 saptamani, insa nu este lipit complet osul.Dr mi-a spus ca trebuie sa mai stsu doua saptamani cu genunchiul imobilizat intr-o genunchera.
Dupa ce Am citit raspunsul medicului de aici, m-am cam speriat.in aceste conditii, preferat operatie si siguranta pe viitor.
Va multumesc!