fractura reces posterior astragal si fractura varf maleola tibiala

Oase si articulatii

Postata de parfenenicus cu 9 ani in urma.

Buna ziua!
Am facut o radiografie la piciorul drept unde am avut un hematom capatat la fotbal dar in urma efectuarii unei radiografii s-a constatat de medic ca diagnostic:fractura veche reces posterior astragal drept, consolidata si fractura veche varf maleola tibiala dreapta. Ma jeneaza cand merg, este umflat, dar nu ma doare.La palpat in zona unde am avut accidentul este tare. Ce imi recomandati?

Raspunsuri (5)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna seara!
Va confruntati cu o problema extrem de frecventa in cazul practicantilor de foot-ball (practic toti jucatorii profesionsti, dupa 35 ani, se regasesc in situatia D-voastra).
Cu mare probabilitate va confruntati cu distrugerea cartilajului articular (artroza), cauzata de practicarea unor sporturi agresive pentru glezna, cum este foot-ball-ul.
Nu aveti nimic de facut decat sa va protejati cartilajul restant, evitand sporturile agresive (foot-ball, jogging, tenis etc) si, in general, reducand drastic solicitarea piciorului (scadere in greutate, reducerea la maximum a statului in picioare si a mersului pe jos).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

parfenenicus

acum 9 ani

Cu stima, poate devin insistent, dar se va desumfla vreodata zona unde am avut accidentul(glezna)?Multumesc anticipat!

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Este practic imposibil de anticipat evolutia situatiei.
Pot exista momente mai bune sau altele mai dificile, finalmente depinde de cum veti gestiona solicitarea articulatiei (trebuie sa reduceti efortul fizic si sa evitati sporturile agresive).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

costin

acum 8 ani

Buna seara,

Am suferit o fractura de astragal cu 9 luni in urma{fara operatie} osul a fost forte putin deplasat si s-a decis sa nu ma opereze, momentan stau toata ziua in picioare{datorita faptului ca lucrez}acum o luna jumate mai aveam mici dureri, in prezent nu am mobilitate la glezna, cam 60% 70%pot spune ca am mobilitate{o simt cam rigida glezna} totusi mai este umflat si uneori cand stau pe scaun imi amorteste piciorul.Ce imi recomndati?

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna seara!
Fractura talusului (arhaic, ""astragal"") este una deosebit de severa prin complicatii si prin consecintele functionale.
Nu cred ca este o idee prea buna sa stati atata timp in picioare dupa o asemenea fractura.
Nu am inteles insa detalii importante: varsta, greutate/inaltime, eforturi practicate, antecedente diverse etc.
Situatia trebuie cuantificata, evident, prin examinare clinica directa si prin examen Computer-tomograf (nu RMN !!!!!).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior