Fractura radius

Oase si articulatii

Postata de Razieldeath cu 12 ani in urma.

In urma unui accident am avut fractura bilaterala de radius ,mentionez ca la ambele maini fractura a fost mai mult ca o ,,ciobire" a oaselor ce a permis dislocarea oaselor carpiene dintre radius si ulna , mana stanga a fost repozitionata corect dar la mana dreapta nu ,carpienele fiind un pic deasupra ulnei si radiusului formand un ,,pod" deasupra mainii iar intre radius si ulna e o distanta mai mare decat normal ,as vrea sa stiu de ce nu se pot pozitiona corect prin tragerea mainii, carpienele intre ulna si radius acum dupa ce oasele s-au sudat CORECT ? Mai mentionez ca daca ma sprijin in palma dreapta simt o durere ca si atunci cand cineva imi intoarce mana pana la limita mobilitatii ei ,pot trimite prin mail radiografia sa vedeti mai exact problema .Va multumesc anticipat !!!

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa cereti opinia unui medic ortoped (chiar si un al doilea), pentru evaluarea imagistica a vindecarii fracturii, a mobilitatii, a aspectului clinic.

florin

acum 12 ani

buna ziua am fractura metafiza distala radius stang este ceva grav? si cat timp sa fac pauza?