Fractura picior?

Oase si articulatii

Postata de Steluța cu un an in urma.

Bună ziua! Am suferit o fractură la picior, metatarsian V. Am stat 2 saptamani jumatate cu el in ghips. Dar mi s-a spus de către ortoped sa stau încă 2 saptamani, dar fără să-mi faca film la el.
Dacă l-aș da jos ghipsul și a-ș începe să merg credeți că m-ar afecta cu ceva? Mentionez ca ma doare putin cand il fortez.

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Buna seara,
Exista mai multe tipuri de fracturi ale metatarsianului 5, ac***a tratamente profund diferite.
In cel mai bun caz imobilizarea dureaza 6 saptamani, iar consolidarea circa 2-3 luni.
In cazurile mai severe se impun chiar interventii chirurgicale.
Nu v-as sfatui sa refuzati tratamentul corect (riscati grave consecinte).
Raspunsul precis depinde de datele personale si de tipul fracturii, cuantificabil prin studierea radiografiilor.
Cu stima
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Buna seara,
Exista mai multe tipuri de fracturi ale metatarsianului 5, ac***a tratamente profund diferite.
In cel mai bun caz imobilizarea dureaza 6 saptamani, iar consolidarea circa 2-3 luni.
In cazurile mai severe se impun chiar interventii chirurgicale.
Nu v-as sfatui sa refuzati tratamentul corect (riscati grave consecinte).
Raspunsul precis depinde de datele personale si de tipul fracturii, cuantificabil prin studierea radiografiilor.
Cu stima
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Buna seara,
Exista mai multe tipuri de fracturi ale metatarsianului 5, ac***a tratamente profund diferite.
In cel mai bun caz imobilizarea dureaza 6 saptamani, iar consolidarea circa 2-3 luni.
In cazurile mai severe se impun chiar interventii chirurgicale.
Nu v-as sfatui sa refuzati tratamentul corect (riscati grave consecinte).
Raspunsul precis depinde de datele personale si de tipul fracturii, cuantificabil prin studierea radiografiilor.
Cu stima
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului