Fractura Picior Drept

Oase si articulatii

Postata de GeoMari cu 9 ani in urma.

Buna ziua! Am la degetul de la picior, degetul de langa cel mic o fractura. Pe fisa de examinare scrie : fractura extremitate distala F IV deget IV picior drept in tratament ortopedic. Mi s-a pus ghips si mi s-a spus ca trebuie sa-l tin 28 de zile. Deja dupa 7 zile nu ma mai doare degetu, ar fi o problema daca l-as da jos cat mai repede? Ma mananca talpa si mi s-a largit ghipsul si imi este incomod.. As dori sa stiu daca acest tip de fractura necesita neaparat ghips si ce consecinte sunt daca imi dau ghipsul mai repede jos. Am 17 ani! Va rog sa-mi raspundeti ca ghipsul devine enervant! Multumesc mult :)

Raspunsuri (4)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Imobilizarea gipsata nu este necesara in fracturile degetelor de la picior.
Tratamentul optim depinde de tipul fracturii (necesita studierea directa a radiografiei).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

GeoMari

acum 9 ani

Degetul a fost lovit de
Coltul patului si m-a
Durut 2 zile , outin umflat si vanat dar dupa ce m-am dat cu gel Diclac
A disparut si vanataia si umflatura ma mai durea foarte putin. Ar fi vre-o problem daca as da ghipsul jos ?

GeoMari

acum 9 ani

Va rog spuneti-mi
Daca are
Ceva daca scot
Ghipsul...nu ma mai doare deloc degetul. Multumesc

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
V-am raspuns mai sus.
Va precizam ca tratamentul optim depinde de studierea radiografiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior