Fractura paleta humerala dreapta

Oase si articulatii

Postata de vasile.surugiu cu 10 ani in urma.

Buna ziua!!! am suferit o fractura de paleta humelarala dreapta cu deplasare, am avut interventie chirurgicala pe 2 noiembrie 2013 cu fixarea fragmenteleor cu spite metalice, am stat cu atela gipsata 6 saptamini, dupa care am urmat un curd de kinetoterapie de 15 sedinte, insa nu au dat nici un efect, si mana sta nemiscata, pot face miscari de rotire stinga, dreapta. In timpul kinetoterapiei aveam dureri foarte mari si mina fiind fortata trece putin putin peste 90 de grade, acum insa acus sata in extensie aproximativ la 30 de grade si nu o pot misca deloc. va rog sa ma ajutati cu o ideie sau sa imi ziceti daca ati mai intilnit astfel de situatii.

Raspunsuri (5)

Dr. Andrei Ioan Bogdan

acum 10 ani

Buna ziua. Pot sa va dau cateva sfaturi pentru ca am tratat in jur de 10 cazuri cu astfel de probleme. Toate cazurile au provenit dupa fracturi la nivelul cotului tratate cu imobilizari sau operate si apoi imobilizate in medie o luna, iar un caz a fost dupa o luxatie de cot. Toate cazuri le-am tratat prin mobilizari sub anestezie, iar 3 cazuri au avut nevoie de artroscopie de cot pentru a vizualiza si debrida(curata) articulatia. Toate cazurile au recuperat peste 90% din mobilitate, si 90% au avut ca si complicatie pareza tranzitorie de nerv ulnar. Va sfatuiesc sa mergeti sa vorbiti cu medicul dstra in vederea unor proceduri asemanatoare. Numai Bine!

Dr. Andrei Ioan Bogdan
medic ortoped

vasile.surugiu

acum 10 ani

Va multumesc mult pentru informatie. Am vorbit cu medicul meu si e interesat cit timp se utilizeaza anestezia si in medie cam cite grade se poate de miscat mina daca e cu anestezie, si daca e bine de facut procedura in fiecare zi. Mi sa mai comunicat ca va fi nevoie de facut o operatie de artroliza si de inlaturat toate spitele si fierul din miina, dar asta se va face dupa 3 luni de la operare. Comunicatimi va rog la cit timp ati facut artroscopia. Va multumesc mult pentru informatie si ajutor. O zi frumoasa

robert

acum 10 ani

Am avut si eu fractura paleta humorala dreapta dupa ce am facut skanderbeng cu un coleg si am auzit un trosc la cot...Am ajuns la spital a 2a zi si a zis ca am nev de atela gipsata 5 luni .Dupa 5 luni mi-a scos Gipsu si timp de 2-3 zile ma durea foarte tare .Doctorul a spus sa nu fac efort cu mana timp de 6 luni.Dar eu am facut exercitii cu ea in mai putin de 4 luni iar acm in a 5-a luna numai am nimic .Decat ca daca ma incordez f tare ma doare f putin.Va rog eu spuneti-mi daca mai pot face skanderbeng vreodata cu mana aceea.

robert

acum 10 ani

Am avut si eu fractura paleta humorala dreapta dupa ce am facut skanderbeng cu un coleg si am auzit un trosc la cot...Am ajuns la spital a 2a zi si a zis ca am nev de atela gipsata 5 luni .Dupa 5 luni mi-a scos Gipsu si timp de 2-3 zile ma durea foarte tare .Doctorul a spus sa nu fac efort cu mana timp de 6 luni.Dar eu am facut exercitii cu ea in mai putin de 4 luni iar acm in a 5-a luna numai am nimic .Decat ca daca ma incordez f tare ma doare f putin.Va rog eu spuneti-mi daca mai pot face skanderbeng vreodata cu mana aceea.

Calugaru catinca

acum 9 ani

Buna ziua,Am avut si su o frattura paletta humorala stinga.Sa intimplat pe12mai2014.Am fost operata dupa 1saptamina cu fix area frgmentelor cu spite metalliche.AM stat cu ghipsul d''''ora saprà mini, dupa care medicul mia recomandat fizioterapie. DUpa 3 l''''unica mina este bloccata se umfla la degente si o Sint ammortita,mai ales degetul mic. Va rog din suflet sa ma ajutati,sa i-mi recomandat i c''''è mai pot sa fac. Va multumesc din suflet, 3