fractura osului metatars 3

Oase si articulatii

Postata de Alexandru MD cu 9 ani in urma.

buna ziua!acum 6 saptamini am scapat un frigider pe picior in urma caruia metatarsul 3 a fost fracturat cu deplasate,am fost operat am spita in os(brosa).Dupa 5 saptamini medicu mio scos gipsul si am facut radiografia pe care se cunoaste foarte clar linia rupturii pe os ce nu se cunoaste deloc pe radiografia facuta imediat dupa operatie! Spunetimi varog daca e normal asa sa apara linia fracturarii pe timp ce se prinde osul?
multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Exista mai multe raspunsuri posibile.
Unul dintre aceste raspunsuri explica tocmai mecanismul consolidarii osoase, pe perioada careia exista un proces de resorbtie a marginilor fragmentelor osoase, care ar putea apare radiologic ca o marire a traiectului de fractura.
Exista insa explicatii legate si de corectitudinea si soliditatea montajului de osteosinteza etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Alexandru MD

acum 9 ani

Mersy mult!