Fractura Metatarsinene 2-3

Oase si articulatii

Postata de bagameri_levente cu 11 ani in urma.

Buna Ziua,
in data de 9 Noi. am calcat stramb si mi-am fracturat 2 oase metatarsiene 2 si 3 pe piciorul drept. Problema mai grava e ca am suferit de o fractura cu dislocatie.
Ca urmare a fost nevoie de interventie chirurgicala si mi s-a pus o placuta cu 4 suruburi pe 2 si o brosa pe 3. Momentan am numai o atela de ghips pe picior , urmand sa mi se scoata firele.
Intrebarea mea este : dupa cat timp se vindeca complet piciorul sau partial pentru a putea calca pe piciorul "problematic" ? Dupa cat timp se recomanda extragerea corpurilor straine din picior ? O sa-mi afecteze mersul dupa refacere ? Dar pe termen lung ? Ce recomandati pentru o refacere mai rapida ?
Va multumesc anticipat si astept raspuns !

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna seara!
Nu inteleg la ce ""dislocatie""va referiti...a fost vorba despre o fractura-luxatie Lisfranc??? Aveti un computer-tomograf initial, inainte de interventie???
Fractura-luxatie Lisfranc, datorita severitatii ei, reprezinta singura dintre fracturile metatarsienelor 2-3-4 care se opereaza actualmente (in rest, tratamentul este functional).
Astept detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior