fractura metatarsiene

Oase si articulatii

Postata de IonescuGeorge cu 10 ani in urma.

Buna ziua. In urma cu 2 saptamani am suferit o mini fractura la metatasiena 4 de la piciorul drept. S-a intamplat la fotbal. am gips si in mod normal saptamana viitoare il scot. Cand credeti ca pot sa reincep antrenamentele si cum mai exact cu recuperare? Imi puteti recomanda un doctor sportiv specializat?

Raspunsuri (5)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna seara!
Va raspund punctual:
- tratamentul depinde, evident, de tipul fracturii (bazala, diafizara, distala etc etc);
- o fractura izolata a metatarsianului 4 exclude total imobilizarea gipsata;
- tratamentul este unul functional, si anume o incaltaminte speciala, cu care mersul este permis, in limite stricte;
- consolidarea dureaza in medie 6-8 saptamani iar recuperarea totala necesita 3-4 luni de la fractura;
- prin urmare, logic, antrenamentele pot fi reluate numai dupa cel putin 3-4 luni de la fractura.
- nu este nevoie de o recuperare speciala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

IonescuGeorge

acum 10 ani

Buna seara! Au trecut 3 luni de cand am avut fractura. Nu am avut absolut nici o durere in perioada asta. Credeti ca ma pot apuca de antrenamente fara sa fac o recuperare fizica? Multa lume imi spune ca pot sa raman cu sechele daca nu fac si nu stiu ce sa cred.

IonescuGeorge

acum 10 ani

Buna seara! Au trecut 3 luni de cand am avut fractura. Nu am avut absolut nici o durere in perioada asta. Credeti ca ma pot apuca de antrenamente fara sa fac o recuperare fizica? Multa lume imi spune ca pot sa raman cu sechele daca nu fac si nu stiu ce sa cred.

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna seara!
Raspunsul depinde, evident, de tipul fracturii, de radiografiile initiale si actuale, de datele D-voastra personale etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

IonescuGeorge

acum 10 ani

O fractura de metatasian 4. Nu a fost ceva grav din cate am inteles de la doctorul ortoped....osul nu a fost deplasat insa din pacate nu am radiografia. Am 17 ani ,1,63 inaltime si 53 de kg.
Mentionez si ca astazi am fost la doctorul de familie si m-a controlat. A spus ca in opinia lui nu e nevoie de nici o recuperare. Am vrut sa cer si parerea unui doctor specializat.