fractura metatarsiene

Oase si articulatii

Postata de andreieugen cu 11 ani in urma.

buna ziua.in data de 26 iunie am suferit o fractura de baza metatarsiene 2 si 3 la piciorul drept.au urmat 3 saptamini de gips si pe 17 iulie am dat gipsul jos.medicul mi-a spus sa nu merg cu piciorul gol si sa nu mai folosesc cirjele in rest nimic.nu am mai facut o radiografie dupa ce am dat gipsul jos.dupa 3 saptamini de cind am dat gipsul jos merg schiop si simt dureri la mers.sint normale aceste dureri?in cit timp se vindeca acet tip de fracturi?va multumesc si astept un raspuns daca ma poate ajuta cineva.

Raspunsuri (6)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Vindecarea unei fracturi de metatarsiene are loc in decurs de ~ 6 saptamani, cand se recomanda repetarea radiografiei pentru confirmarea acesteia.
Durerile pot fi resimtite insa timp de cateva luni, ele vor trece progresiv odata cu reluarea normala a activitatilor.

andreieugen

acum 11 ani

va multumesc ptr raspuns.am intrat un pic in panica fiindca simt dureri si nu mi se pare normal.va multumesc inca odata

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna seara!
Tratamentul modern al fracturilor de tipul celei mentionate exclude total orice imobilizare gipsata si presupune mers cu sprijin imediat.
Singura problema este un diagnostic veritabil, care sa excluda cea mai grava situatie, si anume fractura luxatie Lisfranc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

andreieugen

acum 11 ani

multumesc marius ptr raspuns.dupa 6 saptamini am fost la alt medic decit cel care mi-a pus diacnosticul si mi-a zis ca e ok.am facut radiografie 3d chipurile si tot ce mia zis e ca trebuie sa am grija un pic de el{piciorul}.bi cu pelin,cu sare de bucatarie,cu tarite de griu,cu frunze de nuc si comprese cu spirt.mi-a zis ca perioada de vindecare e intre 3 si 6 luni

ivan mihaela

acum 10 ani

buna ziua am 2 fracturi la metatarsianul 2 si 3 am deja 2 luni si nu am avut ghips nu am stat am mers spunetimi va rog frumos daca se mai vindeca aceste fracturi daca nu le pun ghips?mutumesc

Utilizator11533209445

acum 5 ani

Buna ziua acum O luna am avut neplacerea sa.mi fracturez metatarsian V am stat cu el in Ghips 31 zile am fost la controlmi sa spus ca sa prins fractura si sa calc in el fara sprijin dar am durere in calcãi si in glezne si inca mai este putin licul umflat am facut injecti 30 de zile flaxipsrine